Cizokrajné druhové medy
Exkluzivní potraviny patří mezi oblíbené suvenýry z cizokrajných dovolených a jejich konzumace je potom spojena s určitou prestiží. Pokud přemýšlíte o tom, co si ze svých toulek po světě přivézt na památku, zkuste vsadit na některý ze speciálních medů, které jsou typické pouze pro určité regiony. Po otevření takové sklenice u vás doma zavládne charakteristické aroma exotických dálek.
Není med jako med
Provence je známá levandulovými medy, z Řecka zase turisté vozí tzv. hymetský med a třeba ve Skandinávii, ale i v Německu můžete zakoupit med vřesový.
Řada speciálních druhových medů se vyznačuje příznivými vlivy na určité orgány. Podle dosavadních průzkumů jeho konzumace napomáhá při onemocněních srdce a to včetně závažnějších obtíží. Doporučuje se i jako hojivý prostředek při rekonvalescenci například po infarktech. Ocení ho rovněž trávicí a vylučovací systém.
Vřesový med
Vřesový med s intenzivním aroma se vyznačuje rosolovitou konzistencí a rubínovou až jantarovou barvou. Jeho vůně je někdy přirovnávána k chlebovému kvásku a na jeho chuť si někteří strávníci musí nejprve zvyknout, o to více jej však ocení náš organismus, kterému konzumace tohoto medu přináší řadu blahodárných účinků. Vřesový med obsahuje ve srovnání s ostatními druhy medy nižší podíl sacharidů, je tedy méně sladký, najdeme v něm však více enzymů.
Proč je vřesový med tak vzácný?
Výroba vřesového medu není jednoduchá záležitost. Severští včelaři musejí při vymetání medu plástve nejprve porušit speciálním přístrojem, aby se mohla tekutina snadněji uvolnit. Kromě toho je známo, že produkce čistě vřesového medu neprospívá samotným včelám, které se hůře vyrovnávají s jeho hustou konzistencí, což oslabuje celá včelstva. Čistě vřesový med je tedy velkou vzácností, častěji se lze setkat se medy, kde vřesový pyl tvoří jen část a zbytek doplňují nektary z jiných rostlin.
Podrobné informace: vřesový med